Cumartesi, Aralık 21, 2013

yolculuk, benekli kuş, 37 durağı

(The Watchmen - Julio Reyes)

"Pájara Pinta duruyordu
Tünemiş yeşil bir limon dalına.
Gagasıyla dalı koparırdı
Gagasıyla çiçeği koparırdı."*Bugün yolculuk var, az sonra evden çıkacağım. Bavulum daha bomboş, tüm hazırlıklar yarım. Bende bir bellek var mı diye düşünüyorum sabahtan beri, varsa rengi solmuş olmalı belki de çok kullanılmaktan ağarmış. Ya hatırlamam gereken şeyleri tamamen unutuyor ya da hiç hatırlamamam gereken şeyleri inatla hatırlatıyor. Oyuncu, numaracı, düşman. Yalan değil, bakın şimdi ne yapıyor; bavuluma koyacağım eşyaları düşüneceğime kafama koyup koymayacaklarımı düşünmeye zorluyor beni. Şunları şunları götürme yanında diyor, şunu da, şunu da, hatta gerekirse bomboş git, ama yanına sıkıntılarını alma. Sakın! Bu sefer onu dinleyeceğim, evet eski, evet renksiz ve hüzünlü, evet tam anlamıyla huysuz yaşlı bir kadın gibi (benzetmem gerekse, flannery o'connor'ın tuhaf ihtiyarları gibi derdim.) ama benim iyiliğimi düşünüyor, eminim. Buna inanmalıyım, çünkü bugün benim doğum günüm. 

Bugün, caz dinleyip etrafı seyretmeli. Benim dışımdaki kocaman uğultuyu. O uğultuya kaptırınca kendimi, gerçekten büyüyeceğimi biliyorum. Neden caz peki? Hadi bu da size sorum olsun, oyun olmadan eksik kalır kutlama.;p 

Henüz 37. Burada duralım bakalım.
-------------

* Benekli kuş demekmiş, Pájara PintaPájara'nın ayrıca bir anlamı daha varmış, dişi tilki, fettan kadın anlamına geliyormuş. Ben demiyorum, Manguel, Bütün İnsanlar Yalancıdır'da söylüyor, ben sadece inandım.

13 yorum:

Kedili Teyze dedi ki...

Çook güzel bir sene daha da güzel, hayırlarla dolu bir ömür dilerim size.
Henüz 50+9 ay. :)
Burada duralım deyince durabilsek. :(
Caza tahammül edemiyorum, brnim cevabım. :)

Leylak Dalı dedi ki...

Yeni yaşın ve her yaşın ışıltılı olsun Benekli Kuş :) Sevgiler...

Zelda Capulet dedi ki...

oyuna radyodan katılıyorum ;)

http://www.radyoz.info/?p=8679

Clea dedi ki...

diyeceğimi dedim; http://saatlergec.blogspot.com/2013/12/kucuk-kus-tatl-kalp-iyi-ki-dogdun.html

amaaaaaa her yerden söylemek istiyorum!:-) iyi ki doğdun canımın içi, mutlu, tatlı, aşklı kocaman bir yıl diliyorum, seni seviyorum, çok!

Clea dedi ki...

müziklerin görünmüyor canım, bir el at please!

justine dedi ki...

Merhaba, Patina kali;) 50 yaş iyidir, 37 de, hatta keyifler yerinde olunca her yaş iyidir,gerisi laf ü güzaf.;p

Leylak Dalı, çok tatlısın sen.;)

Zelda, biliyor musun yazını ancak şimdi okuyabildim.;/ Ben de sana sımsıkı sarılıyorum, umarım her zaman güzel kalbinin yakınlarında olurum.
A, bir de çok çok şaşırdım bana john coltrane'den bir parça hediye etmene. Şaşkınlığımın derecesini nasıl anlatırım bilemem ama, şunu göstersem belki biraz ipucu verir; https://twitter.com/justineboheme/status/415607384308854784

Canım Clea, Poliş'im! Sen benim canımsın, ben de bunu tekrar etmekten hiç sıkılmıyorum.;) (müzikleri kontrol ettim canım, senin dediğin gibi bir sorun olduğunu sanıyordum ama C.'nin bilgisayarında problem yok, müzikler görünüyor. sanırım grooveshark yasaklı site sayıldığı için -türktelekom'dan- görünmüyor. dns ayarlarıyla oynarsan sorun düzelecektir. benim çözümüm bu, bir dene sen, olmazsa başka çare buluruz.)

------

Herkese çok teşekkür ederim, benim için böyle günler anlamlı sözler ve yazılarla kıymet kazanıyor. İyi ki sizi tanımışım, sağolun.

justine dedi ki...

Unutmuşum, son bir şey daha; Zeldacığım senin siteye yorum yazmak için giremiyorum, daha önceki yazının yorum kısmında da söylemiştim, gözünden kaçmış olabilir. Bir baksan bu duruma, ya da yeniden üye olayım?

alkım dedi ki...

Justinecim,
İyi ki doğmuşsun. Nice güzel yıllara!!! Seni tanımama vesile olan amcaya (Woody) ve ettiği laflara bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Hoşgeldin İstanbul'a!

Bu şarkı da benden gelsin sana ve Justine FM dinleyenlerine:)
http://www.youtube.com/watch?v=YyNnywWKp7Y

justine dedi ki...

Alkım!
Şimdi hediye ettiğin şarkıyı dinliyor, keyiften gülümseyip duruyorum; böyle sevimli, güzel kalpli, taptatlı(!) bir insanı iyi ki tanımışım diye.;)

Sarıldım, öptüm, binlerce teşekkür!;)

TheSaint dedi ki...

37 kere maşallah olsun, yüzün gülsün, kitapsız, müziksiz, filmsiz, kahvesiz, çaysız, pişirdiğin lezzetli yemeklersiz, C'siz, izmirsiz,blogsuz kalmayasın yeni yaşında da...

Aziz geleneği olarak her doğum gününde bir boss şarkısı ;

http://www.youtube.com/watch?v=V2_UzdEp8Cc

Zelda Capulet dedi ki...

Sevgili Justine,

Radyoyla bir süredir çok fazla ilgilenemiyorum. Zaten bir sorun var çözemediğim, yazdığından çıkardığım buna bir yenisi de eklenmiş :( Aslında senin güncelleme mesajların gelmişti ve bir sorun yok görünüyordu, tekrar dener misin lütfen?

Zelda Capulet dedi ki...

ah birde sabah billie kulağıma şu şarkıyı mırıldanmaya başladığında aklıma sen geldin...

When we're in a friendly situation
My conversation may not be smart
But if we're to have a perfect understanding
Let's call a heart a heart
There are words that should be whispered gently
That's evidently the way to start
If I tell you what my dreams have been demanding
Let's call a heart a heart
...

http://www.youtube.com/watch?v=J5YHPZGWE4M

justine dedi ki...

TheSaint, amin amin, cümlemize inşallah.;p

Şarkıyı çok sevdim, tekrar tekrar dinledim, teşekkür ederim.

Zelda, artık evimdeyim sorun var mı, yok mu, nedir durumlar hepsine bakacağım. Ve Billie müthiş! Çok sağol şarkı için, viva caz!;)